Вакцинація
Вакцинація – найефективніший метод захисту від інфекційних захворювань, що створює в організмі імунітет проти хвороби. Це не є гарантією захисту від ураження, але набагато знижує ризики та запобігає ускладненням.
Для найкращого захисту від хвороб дитина повинна пройти вакцинацію вчасно, починаючи з 1-2-х-місячного віку, і як можна точніше слідувати рекомендованим графіком згідно з календарем щеплень.
Щеплення проводиться лише здоровій дитині у відповідних умовах кабінету медичного закладу кваліфікованим персоналом та після огляду у присутності батьків чи представників.
Які щеплення є обов’язковими?
Згідно Національного календаря щеплень ще у дитинстві всі українці мають бути вакциновані від туберкульозу (БЦЖ), гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, гемофільної інфекції та поліомієліту.
Ці вакцини гарантуються державою на безоплатній основі. Також є перелік рекомендованих щеплень, котрі можна робити за власним бажанням за свої кошти.
Отже, від яких хвороб та в якому віці варто вакцинувати дітей?
Вакцинації для профілактики гепатиту В підлягають усі новонароджені, вакцинація проводиться моновалентною вакциною у перший день від народження, у 2 місяці та 6 місяців.
Проти туберкульозу (БЦЖ) дитину щеплюють від туберкульозу на 3-5 добу від народження, ще в пологовому будинку. Якщо вакцина спрацювала, у дитини буде позитивна реакція Манту та рубчик в місці щеплення. Але бувають випадки, коли організм не реагує на щеплення, і рубчика немає. Тоді дитині роблять Манту, і якщо реакція негативна, то в 7-річному віці роблять ревакцинацію БЦЖ. Якщо ж реакція позитивна, то повторювати вакцинацію дитині не потрібно. Якщо дитина не було щеплена в пологовому будинку, вакцинацію слід провести якомога швидше.
Проти кору, паротиту та краснухи вакцинація проводиться комбінованою вакциною (КПК) у віці 12 місяців. Ревакцинацію для профілактики кору, паротиту та краснухи проводять дітям у віці 6 років. Лише дві дози КПК захищають від хвороб.
Щеплення для профілактики дифтерії, правця проводять дітям у віці 2, 4 та 6 місяців, далі у 18 місяців, 6 років та 16 років. Вакцинуватися проти дифтерії потрібно кожні десять років.
Щеплення від кашлюку роблять дітям за схемою 2-4-6-18 місяців.
Вакцинація проти дифтерії, працю та кашлюка проводиться комбінованою вакциною.
Вакцина для профілактики поліомієліту (ІПВ) застосовується для перших двох щеплень. Вакцина ОПВ застосовується для 3–6 щеплень (третьої вакцинації та вікової ревакцинації) при відсутності протипоказань до ОПВ. ІПВ щеплюють у 2 та 4 місяці, а ОПВ – у 6 та 18 місяців, та ревакцинують у 6 і 14 років.
Вакцинація для профілактики Hib-інфекції, може проводитись моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Ця вакцина вводиться у 2, 4 та 12 місяців. Ця вакцина захищає від групи інфекцій, що викликає гемофільна паличка типу b. Збудник цієї інфекції може викликати серйозні ускладнення: менінгіт, отит, пневмонію, артрит та ін.
Дорослим кожні 10 років потрібно повторювати щеплення проти дифтерії та правця.
Які щеплення для дітей та дорослих рекомендовані?
Це вакцини, які не входять до національного Календаря профілактичних щеплень та не закуповуються державою за кошти платників податків. Але їх можна придбати самостійно в аптеці.
Міністерство охорони здоров’я України рекомендує дорослим та дітям робити наступні щеплення.
Щеплення проти грипу – щороку. Щеплення варто робити на початку кожного епідсезону, але якщо не встигли – не пізно вакцинуватися аж до кінця активності захворювання, тобто до весни. Особливо вакцинація рекомендована тим людям, які належать до груп ризику:
- вагітним на будь-якому терміні вагітності;
- дітям від 6 місяців до 5 років;
- людям з 65 років;
- людям із хронічними захворюваннями (серцево-судинні хвороби, діабет, ожиріння, хронічні хвороби легень, астма тощо);
- люди, які у професійному житті можуть часто контактувати з людьми, які захворіли на грип, зокрема, медичні працівники;
Щеплення проти вірусу папіломи людини
Папіломавірус людини надзвичайно поширений. Найчастіше передається через статевий контакт, а більшість людей інфікується невдовзі після початку статевого життя. Інфекція викликає рак шийки матки – один із найпоширеніших видів раку.
У більшості країн вакцину проти папіломавірусної інфекції вводять лише дівчатам від 9 років, а також жінкам. Але в деяких країнах це щеплення рекомендоване вже також і хлопчикам.
Вакцинація від папіломавірусу дозволяє зупинити його передавання від людини до людини, краще захистити дівчат від ризику раку шийки матки, а як дівчат, так і хлопців – від раку порожнини рота і горла, статевих органів. Для захисту від папіломавірусної інфекції, залежно від типу вакцини, потрібно ввести 2–3 дози вакцини.
Щеплення проти гепатиту А
Спалахи гепатиту А можуть траплятися через забруднення води, тому щеплення від нього рекомендовані дітям і дорослим. Вакцинацію від гепатиту А також варто провести, якщо ви подорожуєте до країн, де він поширений, зокрема – у країни Африки, Азії і Південної Америки. Дітям від 1 року та дорослим вводять 2 дози вакцини від гепатиту А.
Щеплення проти вітряної віспи рекомендовано здоровим дітям, які досягли 15-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу; дітям при вступі до школи, які раніше не хворіли на вітряну віспу; працівникам охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу. Адже звичайна вітрянка може мати тяжкі ускладнення.
Щеплення від менінгококу. Специфічна вакцина від менінгіту не закуповується за кошти державного бюджету, але може закуповуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством, або громадянами у приватному порядку. Так, в Україні зареєстрована вакцина від менінгококової інфекції – «Менактра». Менінгіт – це запалення захисних оболонок головного або спинного мозку людини.
Вакцинація проти пневмококу різко знижує захворюваність на інвазивні пневмококові інфекції не лише серед дітей, але й серед нещеплених дорослих.
Щеплення від сказу в якості профілактичної імунізації проводять людям, робота яких пов’язана з ризиком зараження: співробітникам лабораторій, які працюють з вуличним вірусом сказу, ветеринарам, мисливцям, лісникам та ін. Джерелом вірусу сказу є різні хижі та домашні тварини.
Також дітям до 6 місяців зробити 2 дози щеплення від ротовірусу. Щеплення від ротовірусу є єдиним дієвим профілактичним засобом захисту малюка від цієї інфекції. Даний вірус має широке поширення і надзвичайно стійкий до агресивних впливів: кип’ятіння, заморожування, обробці миючими засобами.
Подорожуючим у різні країни варто задуматись над вакцинацією від черевного тифу. Захист тримається до п’яти років.
Щоб дізнатися, де отримати щеплення, як зберігати вакцину до того, як вас вакцинують, й коли і як її краще робити – необхідно звернутися до лікаря, з яким укладена декларація.